سمیرم

شهرستان سمیرم واقع در جنوب استان اصفهان می‌باشد .این شهر با داشتن قدمت بیش از ۷۰۰ سال به دوران قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد . این شهر با برخورداری 54 نقطه گردشگری، یکی از شهرهای گردش پذیر به شمار می‌رود . 9 نقطه گردشگری از این شهرستان وجود دارند که به ثبت کشوری رسیده است ، همین دلیل باعث شده تا سمیرم رتبه اول جاذبه‌های گردشگری استان اصفهان را داشته باشد . در ایام تعطیلات نوروز، نزدیک به پنج هزار خانواده در مراکز اسکان نوروزی این شهر اسکان داده می‌شوند . مناسب‌ترین زمان سفر به این شهر از اواسط فصل بهار تا آخر تابستان است. ازجمله دیدنی‌های سمیرم می‌توان به آبشار سمیرم ، ناز ونک ، آب ملخ ، چشمه بابا زرنگ ، بی‌بی سیدان و امامزاده زید بن علی اشاره کرد . شهرستان سمیرم با چهار شهر و 120 روستا در فاصله 160 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد . در این شهر چشمه‌های پرآب ، رودخانه‌های جوشان ، آبشارهای زیبا و باغ‌های پربار به فراوانی یافت می‌شوند . در ادامه به معرفی دیدنی‌‌های شهر سمیرم می‌پردازیم.

یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری سمیرم، پارک دریاچه است . این پارک با فضایی لذت‌بخش و سرسبز گزینه بسیار خوبی برای تفریحات آخر هفته و چادر زدن است . پوشش گیاهی این پارک این پارک درختان بید و صنوبر است که در جوار کوه‌های باصلابت دنا قرارگرفته‌اند . پارک باغ دریاچه سمیرم تقریباً مساحتی قریب به 6 هکتار دارد . وجود دریاچه‌ در پارک ، زیبایی آن را چندین برابر کرده است . ازجمله تفریحاتی که در پارک باغ دریاچه سمیرم خاطره ساز می‌شود، قایق‌سواری، ماهیگیری و عکاسی کردن می‌باشند.
 

 

یکی از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به چشمه آب ملخ در کنار روستایی در همسایگی شهرستان سمیرم اشاره داشت . آبشار آب ملخ، یکی از عجیب‌ترین آبشارهای ایران است . وجود ترکیبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ‌های تهاجم برنده به سمت آن را ، در همان لحظه نابود می‌کند. آب این آبشار دشمن ملخ‌ها و آفات است ازاین‌رو از آن به‌عنوان آب ملخ یاد می‌شود. نام دیگر این آبشار ، آبشار تخت سلیمان است.
 

 

از دیگر جاذبه‌های نام بردنی این شهر می‌توان به آبشار سمیرم که به آن لقب عروس زاگرس نیز داده‌اند ، اشاره داشت. این آبشار در4 کیلومتری شرق سمیرم واقع‌شده است . آبشار سمیرم در دل یک دره با نهایت زیبایی و حیرت سر به بیرون آورده است . از بین دو دیواره سنگی این آبشار، آب به پایین فرومی‌ریزد . به‌جرئت می‌توان گفت که آبشار سمیرم ، یکی از مناسب‌ترین مکان‌های طبیعی سمیرم برای شبمانی است. اگر در فصل زمستان نیز برای بازدید از این آبشار بیایید با دیدن قندیل‌های یخی که  در اطراف آن وجود دارد، به وجد خواهید آمد .  زمانی که نور خورشید، به قندیل‌ها می‌تابد با منعکس کردن نورش صحنه و تصویر بسیار زیبایی را مقابل چشمان شما رقم خواهد زد.

 

 

رودخانه درازه یکی دیگر از جاذبه‌های سمیرم است . تماشای این رودخانه از بالای تپه نزدیک به  آن تماشای بسیار به‌یادماندنی و لذت‌بخشی است. در مسیر این رودخانه چشمه‌های زیاد دیگری هم به آن می‌پیوندند . وجود چند آبشار کوچک در کنار این رودخانه زیبایی آن را دوچندان کرده است. روییدن گیاهان خودرو در کنار آبشارک‌ها نیز زیبایی آن‌ها را می‌افزاید.

 


آبشار بی‌بی‌ سیدان در ۳۰ کیلومتری شهرستان سمیرم قرار دارد .  آبشار بی‌بی سیدان در کنار یک رودخانه قرار دارد. بهترین موقعیت برای استفاده از این آبشار ، پیاده‌روی و آب‌تنی در قسمت‌های کم‌عمق این رودخانه است . آب این رودخانه تقریباً خنک است . در هنگام پیاده‌روی به سمت رودخانه کفش مناسبی به همراه داشته باشید .
 

 

چهل‌ستون یکی دیگر از غارهای شگفت‌انگیز در حوالی این شهر هست . چهل‌ستون در منطقه تنگ خشک واقع‌شده است. در این غار بیست استلاگمیت و بیست استلاکتیت وجود دارد. دلیل نام‌گذاری آن‌هم وجود چهل‌ستون ، در این جاذبه گردشگری می‌باشد.

در نزدیکی شهر ونک کوه‌های استواری مثل کوه‌های علیشاه وجود دارند. دشتی پر از گل بین این رشته‌کوه‌ها  به نام دشت علیشاه وجود دارد . گل‌های خودرو در این دشت هر گردشگری را به سمت خود جذب می‌کند. کوه‌های بلند و منحصربه‌فرد و بوی خوش برخی از گیاهان این دشت را به مکانی فوق‌العاده برای کسانی که در جست‌وجوی گیاهان دارویی هستند ، تبدیل کرده است. 

وجود چشمه‌ای به نام چشمه قازقازک، در ارتفاعات کوه‌های سمیرم زیبایی این کوه‌ها را چندین برابر کرده است. این چشمه فصلی است . چشمه قازقازک در فصل بهار در بین درختان سرسبز بید بسیار دیدنی است . علت نام‌گذاری این چشمه به قازقازک نیز این است که درگذشته حشره‌ای به نام قازقازک در اطراف این چشمه به فراوانی وجود داشته است.

 

در جنوب شرق سمیرم سدی به نام دریاچه سد حنا احداث‌شده است . این دریاچه زیبا محل زندگی چندین گونه ماهی است .  گونه‌های جانوری فراوانی در دریاچه سد حنا وجود دارند. طول سد حنا حدود ۲۵۴ متر، عرض آن ۱۰ متر و ارتفاع آن نیز ۳۰ متر می‌باشد.

 

 

 

کوه چال قفا در جنوب غربی سمیرم واقع‌شده است. این کوه در جوار دشتی سرسبز با گل‌های زیبا، چشمه‌سارهای فراوان، دیواره‌های سنگی و صخره‌های کوهستانی  و بلند است. چادرهای عشایری و پرندگانی مانند کبک و پرندگان مهاجر در برخی از فصل‌های سال، زیبایی این دشت را دوچندان می‌کند. در نیمه دوم فرودین و اوایل اردیبهشت، گل‌های لاله واژگون زیبایی این دشت را دوچندان می‌کنند.

از دیگر جاذبه‌های این شهر، آبشار تفرچه در شمال شهر سميرم می‌باشد. این آبشار از مکان هاي بسیار مهم برای تفریح مردم این دیار به‌حساب می‌آید. از دیدنی‌های آبشار تفرچه می‌توان به آثاري مانند شبستان و بازار اشاره داشت . البته مدتی بعد به علت اثرات عمليات جاده‌سازی و عمران این آثار زیرخاک مدفون‌شده‌اند.

 

 

از دیگر مکان‌های گردشگری این شهرستان کوه علی جوق در ۱۶  کیلومتری سمیرم می‌باشد. دامنه‌های این کوه پوشش گیاهی بسیار خوبی دارند . می‌توان گفت عشایر در این منطقه ییلاقی ، از ایل قشقایی به شمار می‌روند. بلندترین قله این کوه ، قله علی جوق است که ارتفاع آن به ۳۷۱۸ متر می‌رسد.

سد قره قاچ در سمیرم از مناطق تفریحی و گردشگری این شهر به شمار می‌رود . این سد سالانه می‌تواند با آبگیری بالا خود، مزایای زیادی برای کشاورزی و زراعت منطقه داشته باشد. سرسبزی و طراوت درختان منطقه قره قاچ نیز تا حدودی به علت وجود این آب می‌باشد. سد قره قاچ به دلیل آب‌وهوای مناسب برای پرندگان در فصول بهار و پاییز میزبان انواع بسیار زیادی از پرندگان است.

آبشار پی دنی از دیگر آبشارهای استان اصفهان است. شما در مسیر رسیدن به اولین آبشار، با پوشش گیاهی سرسبز و جذابی در مسیر روبرو می‌شوید. پیاده‌روی مسیر در حالت متوسط دو ساعت تا پای یکی از آبشارها به طول می‌انجامد. آب این آبشار حاصل ذوب شدن برف‌های مسیر دره و همچنین یخچال‌های دره قاش مستان است. زمان پر آب این آبشار اوایل تابستان است. در طول مسیر آبشارهای کوچک و کم‌آبی را در اطراف مشاهده می‌کنید که زیبایی‌های خاص خود را دارا هستند. اگر شما از آبشار پی دنی به‌طرف دره پی دنی حرکت کنید آبشارهای پلکانی دیگری را خواهید دید که مناظر زیبایی آفریده‌اند.

اگر بخواهیم از غارهای آبی رشته‌کوه دنا غاری را معرفی کنیم ، غاردنگزلو یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.این غار دارای سه حوضچه آبی است که اولین بار توسط چند نفر از اعضای گروه کوه یاران و باراهنمایی اهالی روستا كشف و پیمایش شد. طول این غار حدود ۱۶۰۰ متراست. با توجه به بیرون آمدن آب آن از چشمه‌های درون كوه دارای آب بسیار سردی است.
چشمه ناز ونک یکی از زیباترین چشمه‌ها از بین چشمه‌های استان اصفهان است. این چشمه در نزدیکی روستایی به نام ده ونک در شهرستان سمیرم قرار دارد . چشمه ناز ونک از ترکیب چند چشمه تشکیل‌شده است. وجود چشمه‌های جوشان، رودخانه‌ها ، کوه‌های مقتدر و بلندبالا و درختان چنار و بید در این منطقه زیبایی خاصی به آن می‌دهد. از دل این چشمه آب گوارا  و خنک از لابه‌لای سنگ‌ها بیرون می‌آید و منظره‌های جالبی خلق کرده است. این منطقه کوهستانی و سردسیر بهار و تابستان‌های فوق‌العاده دیدنی دارد. آب شیرین این چشمه به سمت رود  کارون می‌رود تا به خلیج‌فارس بریزد .
چشمه ناز ونک یکی از مناطق سردسیر به شمار می‌رود . این چشمه با دارا بودن بیش‌تر از هزار نوع گونه گیاهی یکی از مناطق گردشگری بسیار زیبا به شمار می‌رود. در این چشمه شکار مطلقاً ممنوع هست. در این چشمه تفرجگاه بزرگی وجود دارد که خود را در سمیرم نمایان کرده است . صدای پرندگان در فصل بهار و تابستان در این منطقه بسیار زیبا، آرامش‌بخش مسافران است.

 

تمامي حقوق اين سايت برای آژانس یزد مهر نوین محفوظ است