شهرکرد

شهرکرد مركز استان چهارمحال بختیاری است. این شهرستان دریکی از مرتفع‌ترین نقاط چهارمحال بختیاری یا اصطلاحاً یکی از بام‌های ایران به شمار می‌رود. شهرکرد به چشمه‌ها و رودخانه‌ها خود در فصل بهار شهرت یافته است. اگر در بهار به این منطقه سفر داشته باشید، در هر گوشه و کناری چشمه‌های فراوانی را می‌بینید که از زمین می‌جوشند و بیرون می‌آیند. بعضی از این چشمه‌ها محل تفریحگاه بومیان این منطقه است و از دیدنی‌های شهرکرد در فصل بهار شمرده می‌شوند. از دیگر جاذبه‌های دیدنی شهرکرد می‌توان به مواردی که در ادامه مقاله می‌آیند ، اشاره داشت. 

 

 

یکی از زیباترین گردشگاه‌های چهارمحال و بختیاری ، چشمه سیاه سرد است. چشمه سیاه سرد در نزدیکی شهر بروجن در شهرکرد قرار دارد. در کنار این چشمه ، درختان چنار کهن‌سالی وجود دارند که عمر تعدادی از آن‌ها به بالای ۵۰۰ سال نیز می‌رسد. هوای خنك و درختان کهن‌سال و زیبا نزدیک این چشمه ، مكانی بسیار مناسب و خوب برای استراحت و گردش گردشگران به شمار می‌رود.

 

 

از دیگر جاذبه‌های این شهرستان، آبشار سبزه کوه می‌باشد .این آبشار در منطقه سبزکوه قرارگرفته است. آبشار سبزه کوه  ارتفاع زیادی را دارد. اگر از بالای آبشار زیر پای خود را نگاه کنید، منظره بسیار دیدنی و جالبی را می‌بینید. البته در این منطقه آبشارهای دیگری نیز وجود دارند که آن‌ها نیز دارای ارتفاع قابل‌توجه و حجم آب بسیار زیادی هستند . 

 

 

یکی دیگر از این آبشارها، آبشار آتشگاه است که از زیباترین جاذبه‌های شهرکرد محسوب می‌شود. این آبشار در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر لردگان قرار دارد. روستای آتشگاه  یادآور خاطرات سرداران زمان گذشته است .  این آبشار در  دره‌ای زیبا و بکر واقع‌شده است. در میان این دره، رودخانه‌ای خروشان در بستری از سنگ‌های آهکی و گچی جاری است . همچنین درختان کهن‌سال گردو ، بلوط و چنار اطراف این آبشار را فراگرفته‌اند.

 

آبشار دره عشق شهرکرد نیز یکی دیگر از مکان‌های دیدنی این شهر است . این آبشار از دل کوه با سرعت بسیار زیادی بیرون می‌آید و صحنه بسیار زیبا و کمیابی می‌سازد. ارتفاع این آبشار بیش از ۱۰۰ متر می‌باشد که این ارتفاع در کشور ایران کم‌نظیر است . رودخانه کارون نیز در کنار این آبشار به‌آرامی جاری‌شده است . همچنین روبروی این آبشار درختان بلوط زیادی خودنمایی می‌کنند.

 

 

یکی دیگر از تفریحگاه‌های منطقه چهارمحال ، پیرغار می‌باشد . این غار از دیگر جاذبه‌های شهرکرد است که در بخش میزدج قرار دارد. وقتی از پیرغار دیدن می‌کنید  چشمه‌های آب را خواهید دید که از داخل سنگ‌ها می‌جوشند و بر سطح زمین جاری می‌شوند و فضایی دلپذیر را برای هر بازدیدکننده‌ای فراهم می‌سازند.  درون پیر داغ غار دیگری نیز وجود دارد که به علت فرورفتگی سقف، ورود به آن ممکن نیست.

 

قلعه دزک از دیگر جاذبه‌های شهرکرد است . این قلعه در جنوب روستای دزک قرارگرفته است. قلعه دزک در دوطبقه، به‌صورت بسیار زیبا و باشکوه ساخته‌شده است. این قلعه دارای قسمتی به نام سفره‌خانه است که با تزئینات گچ‌بری و نقاشی‌های زیبا تزیین‌شده است . مناظر زیبا از گچ‌بری‌های بوته و گل در حاشیه‌های این سفره‌خانه وجود دارد. سقف این سفره‌خانه از جنس چوب و دارای درب و پنجره‌های سیم کوبی شده است. در کنار سفره‌خانه، اتاقی به نام آیینه‌خانه قرار دارد که به‌صورت بسیار باشکوه تزئین شده است. این اتاق تقلیدی از سبک اروپایی است و شباهت زیادی به اتاق آینه قطره‌ای ایتالیایی دارد. 

 

قلعه شلمزار در منطقه شلمزار قرار دارد . این اثر باقیمانده دوران قاجاریه است و توسط خوانین بختیاری ساخته‌شده است. این بنا به شکل مربع‌مستطیل و به‌صورت دوطبقه ساخته‌شده است. طبقه اول آن ساخته‌شده با خشت خام است و هنوز به‌صورت بسیار محکم و سالم باقی‌مانده است . جلوی این اتاق‌ها با ستون‌های سنگی تزئین شده است. متأسفانه در حال حاضر طبقه دوم این قلعه خراب‌شده و هیچ اثری از آن باقی نمانده است.

 

 

از دیگر جاذبه‌های شهرکرد قلعه اسعدیه چلیچه است که در 30 کیلومتری جنوب شهرکرد واقع‌شده است. در زمان گذشته در وسط این روستا قلعه‌ای از آثار محمدخان اسعد وجود داشت که البته هم‌اکنون این اثر تخریب‌شده است. در نزدیکی این قلعه دره‌ای سرسبز و زیبا به نام دره راز قرار دارد.

 

 

قلعه چالشتر در ده کیلومتری شهرکرد واقع‌شده است. درگذشته این قلعه مرکز حکومت‌نشینان چهارمحال بختیاری بود. این قلعه متعلق به خدا رحیم خان بختیاری بوده است . امروزه بیشتر این قلعه از بین رفته است به‌جز قسمت کوچکی که امروزه از آن به‌عنوان یکی از جاذبه‌های شهرکرد یاد می‌شود.

 

 

از جاذبه‌های گردشگری کوهرنگ در شهرکرد می‌توان به تونل کوهرنگ اشاره داشت. این تونل به منطقه ، چهره خاصی داده است. این اثر دارای سوابق تاریخی زیاد می‌باشد. کوهرنگ با داشتن طبیعت منحصر به فرد و جاذبه های توریستی خود ، میزبان تقریبا یازده میلیون گردشگر در سال است . شیر سنگی، غار یخی ، چشمه دیمه   و چما کوهرنگ از پر طرفدارترین جاذبه های کوهرنگ هستند.

 

 

از دیگر بناهای باستانی این شهرستان، حمام درب امام‌زاده می‌باشد. این بنا، در دوره‌های صفویه ، زندیه و قاجاریه به دست تعمیر داده شده است . این حمام همچنین دارای رختکن با فضای وسیع بیرونی می‌باشد. صحن بزرگ گرمخانه آن بر روی چهارستون سنگی قرار دارد که روشنایی داخلی آن نیز به‌وسیله شیشه‌های کوچک محدب تأمین می‌شود. در قسمت شمالی و جنوبی صحن گرمخانه دو حوض مستطیل شکل قرار دارد.

 

 

پل زمان خان یکی از بناهای بسیار باارزش و قدیمی این استان است . این اثر در ۲۹ کیلومتری شمال شهرکرد قرار دارد. این پل به دست یکی از عشایر به نام زمان خان ساخته‌شده است. پل زمان خان یکی از پل‌های تاریخی و از جاذبه‌های گردشگری شهرکرد است. این پل بر روی رودخانه زاینده‌رود بناشده و به‌صورت دودهنه طاق قوسی شکل درآمده است. این پل دودهنه دارد و روی سه‌پایه سنگی طبیعی قرارگرفته است . یکی از اصلی‌ترین دلایل توجه زیاد گردشگران به این مکان، ارزش تاریخی زیاد این اثر می‌باشد. قدمت پل زمان خان به زمان صفویه برمی‌گردد . رودخانه پر آب ، باغ‌های سرسبز اطراف پل، داشتن طول به‌اندازه ۳۰ متر و ارتفاع  ۱۳ متر ، یکی از شاهکارهای تاریخی ایران است . یکی دیگر از تفریحات مهیج این رودخانه رد شدن از پلی معلقی است که بر روی رودخانه ساخته‌شده که قطع به‌یقین،  عبور شما از روی آن بسیار هیجان‌انگیز است. این پل در لیست آثار ملی ایران قرار دارد و گردشگران زیادی به‌خصوص در تعطیلات عید نوروز از آن دیدن می‌کنند.

 

 

رفتینگ به معنای قایقرانی در رودخانه هست . رفتینگ درواقع فعالیت ورزشی، توریستی و تفریحی می‌باشد که بسیار جذاب و هیجان‌انگیز می‌باشد. رودخانه‌هایی که برای رفتینگ انتخاب می شوند ، از لحاظ شدت آب رودخانه از ۱ تا ۶ طبقه‌ بندی می‌شوند. رودخانه‌ای که درجه ۱ باشد ، حتی برای کودکان هم مناسب است و شدت و سختی آن کمتر خواهد بود. رودخانه‌ای که درجه آن ۶ باشد، بسیار خطرناک است . اصولا لقب  رودخانه مرگ را به آن می دهند. این گونه رودخانه‌ فقط مناسب افراد حرفه‌ای در زمینه شنا می باشد. مناسب ترین رودهای ایران برای رفتینگ رودخانه زاینده رود، کرج ، سفیدرود، سزار و ارمند هستند. برای رعایت نکات ایمنی و داشتن سفری بی‌خطر بهتر است، درباره نکات زیر آگاهی داشته باشید . تمام افراد گروه موظف به انجام دستورهای لیدر هستند. اصولاً لیدرها در انتهای قایق می‌ایستد و به بقیه گروه فرمان می‌دهد. 

در قسمت مرکزی هر قایق چند بالشتک وجود دارد که رفتینگ سواران نباید بر روی آن‌ها بنشینند و تعبیه آن‌ها ، فقط به جهت این است که کار شما برای پارو زدن راحت تر کند . به‌هیچ‌عنوان زمانی که روی آب هستید کلاه ایمنی خود  را از سر برندارید. در فصول پرباران که جریان آب رودخانه تند است از شنا در رودخانه پرهیز کنید. در آب رودخانه ماهی‌های زیادی وجود دارند که از رایج‌ترین آن‌ها ماهی قزل‌آلای وحشی است.

 

 

تمامي حقوق اين سايت برای آژانس یزد مهر نوین محفوظ است