قلعه رودخان

قلعه رودخان یکی از جاذبه‌های مشهور در ایران می‌باشد . این اثر حاصل ترکیب طبیعت با معماری خلق‌شده توسط انسان است. قلعه رودخان یا همان قلعه حسامی به دوران امپراطوری سلجوقیان باز می گردد.این قلعه حدود سه هکتارمساحت دارد .فاصله این اثر تا ماسوله 45 کیلومتر  و با شهر فومن تنها 20 کیلومتر فاصله دارد.موقعیت قرار گیری این جاذبه در قسمت بالای روستای رودخان می باشد. برای رسیدن به این اثر بی نظیر با عبور از روستاهای ، گشت رودخان، سیاه کش و سعیدآباد به این روستا خواهید رسید .

 

 

مساحت تقریبی قلعه رودخان نزدیک به ۵۰ هزار مترمربع می‌باشد و با ارتفاع بیشتر از ۶۰۰ متر در بلندترین نقطه کوه قرارگرفته است. هم‌اکنون بیشتر مساحت این قلعه در قالب پارک جنگلی و سنگ‌چین درآمدهاست. قلعه رودخان یکی از آثار باقی‌مانده از دژهای نظامی در گیلان است. همچنین از این قلعه به‌عنوان بزرگ‌ترین دژ نظامی گیلان و حتی ایران یاد می‌شود . این قلعه با داشتن ۶۵  برج، هوش معماران زمان خود را نشان می‌دهد . این اثر در فهرست آثار تاریخی و ملی کشور ایران ثبت شده است.

 

 

طبیعت زیبای فومن و همچنین رودخانه‌ای که از بالای این قلعه سرچشمه می‌گیرد ازجمله زیبایی‌هایی است که در این مکان فوق‌العاده تماشا خواهید کرد . بعد از عبور از مسیر کوهستانی با جنگلهای متراکم ، اولین چیزی که درباره قلعه توجه شما را به خود جلب می کند ، دروازه ورودی بزرگ آن است. قلعه رودخان در ارتفاعات 715 و 670 متر بر روی دو قله کوه قرار گرفته است . این اثر ، استحکام بسیار زیادی دارد وهنوز پس از این همه سال ، طول این قلعه دست نخورده است . به علت داشتن مسیر طولانی برای رسیدن به این مقصد ، همچنین به آن لقب قلعه هزار قدم نیز داده شده است .

 

 

اگر دقیق تر بخواهید شما باید دقیقا 935 قدم برای رسیدن به این قلعه بر دارید. البته این پله‌ها به‌طوری در این  مسیر جنگلی قرارگرفته‌اند که هر چه بالاتر می‌روید بیشتر تمایل به دیدن طبیعت در زیر پای خود هستید. در طول مسیر بالا رفتن خود از پله‌ها مردمانی را مشاهده می‌کنید که بالباس‌های محلی به عرضه محصولات محلی، میوه‌ها ،صنایع‌دستی  مشغول‌اند. در طول این مسیر تست کردن انواع خوراکی‌ها یا خرید محصولات مختلف می‌تواند جذابیت سفر شما را چند برابر کند. 

قلعه رودخان در اکثر روزهای سال ، در مه گم می‌شود. البته این صحنه مه‌آلود زیبایی‌های خاص خود را دارد. بنای اصلی این قلعه با داشتن اتاق‌ها، دودکش‌ها و آب‌انبارها بسیار خاص و جذاب به نظر می‌رسد . هر کس این معماری را ببیند به این فکر فرو می‌رود که چگونه در روزگاران قدیم چنین بنای باشکوه و باعظمتی را ساخته‌اند .

بهترین زمان سفر به فومن فصل تابستان است . این شهر یکی از خنک‌ترین شهرهای ایران در تابستان است . همین علت می‌تواند یکی از دلایل  سفرهای متعدد مردم به این شهر باشد. دمای تقریبی هوای فومن در تابستان به‌صورت میانگین ۲۲ درجه بالای صفر می‌باشد. در بهار و تابستان این منطقه به‌صورت کامل و یکپارچه سبزپوش شده و همچنین در فصل پاییز پر از برگ‌های نارنجی می‌شود . در فصل زمستان سنگ‌های طول مسیر به علت بارندگی بسیار لغزنده‌ می‌شوند .

 

 

درگذشته چشمه آبی كه منبع اصلی آب قلعه بوده، در حیاط قلعه دیده می‌شده است . سابقه  این چشمه را این‌گونه تعریف می‌کنند که این آب را از ییلاق زرد خونی می‌آوردند. این چشمه بعد از زلزله سال ۱۳۶۹ گیلان خشك شد ولی پس از سال‌ها میراث فرهنگی استان گیلان آن را احیا کرد.قسمت دیگر این قلعه، قسمت قورخانه است كه در قسمت شرقی قلعه رودخان قرار دارد. با توجه به اهمیت و جایگاه مهم بنای قلعه رودخان ، این قلعه به قطب بزرگ گردشگری در این استان تبدیل‌شده است .


جالب است بدانید قلعه رودخان از سمت جنوب به غاری متصل می‌شود . این غار در حقیقت در وسط کوه قرار دارد که در زمان گذشته محل نگهبانی سربازها بوده است .عمق این غار 15 متر می‌باشد . صاحب‌نظران بر اساس اسناد موجود که نشان از فعالیت‌های معدن کاری در قلعه رودخان دارد، بر این اعتقاد هستند که در این منطقه احتمال وجود ذخایر آهن بسیار زیاد است. این دژ تاریخی و باارزش در قلعه رودخان به علت داشتن ساختار معماری خاص خود ، در فهرست آثار تاریخی و ملی به ثبت رسیده است.

 

 

درباره‌ی زمان بازدید از این قلعه شما می‌توانید همه‌روزه از ساعت 7:30 صبح تا 17:00 از این مکان دیدن کنید. هزینه‌ی بازدید از این قلعه برای هم‌وطنان ایرانی مبلغ 2500 تومان و برای اتباع خارجی 15000 تومان می‌باشد . 
نکته بسیار مهمی که در این سفر باید در نظر بگیرید این است که شما تقریباً 2 ساعت برای رسیدن به قلعه باید راه بروید . پس به جهت راحتی خودتان آب و غذای کافی برای  طول مسیر خود به همراه داشته باشید. در طول رسیدن به مقصد، اقامتگاه‌های زیادی وجود  دارند که شما می‌توانید یک اقامت خاطره‌انگیز در این اقامتگاه‌ها داشته باشید.

 

تمامي حقوق اين سايت برای آژانس یزد مهر نوین محفوظ است