گیلان

گیلان ، به علت وجود جاذبه‌های طبیعی و دیدنی بسیار زیاد، از مقاصد گردشگری مطرح در ایران است. این استان  سرسبز در جوار دریای خزر قرار گرفته است و یکی از دیدنی‌ترین استان‌های ایران محسوب میشود. جاذبه های دیدنی گیلان آنقدر متنوع و خیره کننده است که هر مسافری را مجذوب خود می‌کند.

یکی از جاذبه‌های اصلی استان گیلان، روستای ماسوله است. ماسوله، اولین روستای تاریخی زنده کشور که آن را معروف‌ترین روستای پلکانی ایران نیز نامیده‌اند. از دیدنی‌های معروف ماسوله، می‌توان به بازار ماسوله اشاره کرد. در بازار ماسوله انواع صنایع دستی مردم روستا، ترشیجات و مربا به فروش می‌رسد. از جاذبه‌های طبیعی گیلان که در نزدیکی ماسوله قرار دارد می‌توان به آبشارلار، چشمه و ییلاق کوبار ماسوله اشاره کرد. همچنین کوهی به نام قله شاه معلم در نزدیکی ماسوله می‌باشد که این منطقه را به مقصدی پر طرفدار برای کوهنوردان تبدیل کرده است. ماسوله در ۶۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد.
 
از دیگر دیدنی‌های این استان می‌توان به تالاب انزلی نیز اشاره کرد. این تالاب از رسوب گذاری‌ها در طی زمانی بسیارطولانی ایجاد شده است که از محبوب‌ترین جاهای دیدنی گیلان به شمار می‌رود. تالاب انزلی از اولین تالاب‌های بین‌المللی به ثبت رسیده در ایران است. تالاب انزلی علاوه بر اینکه میزبان گردشگران زیاد است بلکه سفرهٔ گسترده خود را برای حیات جانوری و گیاهی نیز پهن کرده است. در این تالاب قایق رانی و ماهی گیری جاذبهٔ آن را دو چندان می‌کند. می‌توانید در کافه رستوران‌های حاشیهٔ تالاب انزلی از خود با غذایی محلی پذیرایی کرده و به تماشای لاله‌های مردابی بنشینید.


دشت النزه نیز یکی از زیباترین و بکرترین جاذبه های دیدنی گیلان می‌باشد. در النزه می‌توانید صدای پرندگان، دسته‌های گوسفندان  و گله اسب‌های وحشی را نظاره کنید. تمام این‌ شگفتیها، نشان ازبکر بودن و آرامش این دشت دارد. وجود یک درخت افرا با بیش از 200 سال قدمت در کنار درختان گلابی وچشمه های متعدد، آب و هوایی مطبوع و ییلاقی به دشت النزه بخشیده است. دشت النزه درماسال استان گیلان واقع شده است.


یکی دیگر از خوش آب و هواترین مناطق گیلان، سلانسر است. منطقه ییلاقی سلانسر، با دشت گل‌های وحشی و هوای مطبوعش شما را به تماشا از خود دعوت می‌کند. این منطقه حتی تابستان‌ها نیز مه گرفتگی دارد. شاید به جرات بتوان گفت که تجربه راه رفتن بر روی ابرها را در اینجا میتوانید از نزدیک لمس کنید. سلانسر در نزدیکی روستای رستم آباد قرار دارد. آب آشامیدنی این منطقه از چشمه‌های اطراف گرفته می‌شود. آب لوله کشی و برق در این روستا وجود ندارد. سلانسر در رودبار استان گیلان قرار دارد.

 


از مرتفع‌ترین ییلاق‌های گیلان، دیلمان است. به دیلمان، بهشت کوچک گیلان نیز می گویند. مناظر سرسبز و دام‌ها واسب هایی که آزادانه در دشت مشغول چرا هستند زیبایی و آرامش طبیعت را در جلوی چشم‌هایتان ترسیم می‌کنند. در فصل بهار دشت شقایق، از جاهای خیره کننده دیلمان است. دیلمان در ۴۵ کیلومتری سیاهکل استان گیلان قرار دارد.


از دیگر جاذبه‌های طبیعی گیلان می‌توان به تالش اشاره کرد. تالش به منظره‌ای رو به جلگه، شهر و دریا و کوه‌های پوشیده از جنگل منتهی می‌شود. تالش با جاذبه‌هایی مثل آبشار ورزان، دریاچه سراگاه، سوباتان، پارک جنگلی گیسوم وغیره برخوردار است. این جاذبهٔ پر طرف دار، در ۱۱۵ کیلومتری رشت واقع شده است.

 
از دیگر جاهای دیدنی گیلان که دقیقاً وسط شهر رشت واقع شده، تالاب عینک است. این تالاب در نزدیکی پارک دانشجوی شهر رشت قرار دارد. تالاب عینک ، بزرگترین تالاب شهری ایران و خاورمیانه است. علت نامگذاری این پارک به این دلیل است که این تالاب در عکس‌های هوایی شبیه به یک عینک است. از دیدنی‌های این پارک همچنین، سنبل‌های آبی زیبای این تالاب هستند.


از دیگر جاذبه‌های شهر گیلان، روستا جنگلی صفرابسته است. یک پارک جنگلی نیز وجود دارد که در نزدیکی این روستا قرار دارد و دلیل این نامگذاری شده است. این پارک با داشتن درختانی که در مسیر جاده وجود دارند وبرگ درختان آن به جاده آمده است، به تونل جنگلی معروف شده است. در این پارک درختانی مثل درخت ارگ، صنوبر، بید و طوس و غیره وجود دارند. پارک جنگلی صفرابسته در مسیر روستای های صفرابسته و روستای ایکومچال قرار دارد. این روستای بینظیر و زیبا در بخش کیاشهر آستانه اشرفیه قرار دارد.


از دیگر جاهای دیدنی گیلان، دریاچه ویستان  است. این دریاچه در وسط جنگل قرار دارد. طبیعت دست نخورده و تازه با دشت‌های وسیع و مناظر دیدنی زیبایی این دریاچه را چند برابر کرده است. در کنار همه این جاذبه‌های طبیعی، عسل مرغوب و لبنیات باکیفیتی در این منطقه وجود دارد. وجود میوه‌هایی مثل تمشک، زالزالک، سیب و گلابی در این جنگل آن را برای سفر منتخب‌تر می‌کند. آدرس این دریاچه در روستای بره سر رودبار می‌باشد.

 

 

دهکده زیبا هلودشت در ابتدای شهرستان آملش قرار دارد. هلودشت به گونه‌ای دروازه ورودی به این شهرستان می‌باشد. مناطق جنگلی هلودشت املش از جمله مناطق بکر و زیبای استان گیلان هستند که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. در قسمت بالای منطقهٔ دهکده هلودشت، با مناظر فوق‌العاده زیبایی روبرو خواهید شد.

 

آبشار لونک از تماشایی‌ترین جاذبه‌های طبیعی گیلان است. این آبشار در جاده سیاهکل به دیلمان واقع است. در مسیر رفتن به این آبشار، از جاده‌ای کوهستانی با شالیزارها و باغ‌های چای پوشیده شده است، دیدن خواهید کرد. آبشار لونک، آبشاری زیبا است که بازدید کنندگان آن، برای ثبت تصاویر یادگاری در کنار این آبشار به سوی این منطقه راهی می‌شوند. این آبشار در منطقه جنگلی قرار دارد. آدرس این آبشار در ۲۵ کیلومتری سیاهکل می‌باشد.


آبشار لاتون یکی از بلندترین آبشارهای ایران، در استان گیلان است. آبشار لاتون در مسیری که پر از درختان فندق، ازگیل، گردو و گلابی قرار دارد، واقع شده است. آبشار لاتون از دامنه کوه اسپیناس سرچشمه می‌گیرد. این کوه همچنین دارای مسیری مورد علاقه کوهنوردان حرفه‌ای است. این آبشار در ۱۵ کیلومتری آستارا قرار دارد.

 

تالاب استیل یکی دیگر از جاهای دیدنی گیلان است که شما را مجذوب زیبایی‌های خود می‌کند. درختان توسکای زیبا، در بین تالاب رشد کرده‌اند. این تالاب، زیستگاه بسیاری از جانوران در حال انقراض و خانه فصلی بسیاری از پرندگان مهاجر است. در این تالاب تفریحاتی‌هایی مثل ماهیگیری، پیاده‌روی و عکاسی شما را جذب خود می‌کند. در بهار و تابستان به این تالاب بیایید و از زیبایی‌های کم نظیرش لذت ببرید.
یکی دیگر از جاهای دیدنی گیلان که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، بام سبز لاهیجان است. بام سبز در قسمت بالای شیطان کوه قرار دارد. بام سبز با امکانات تفریحی و مناظر زیبای خود، یکی از مناطق پر طرفدار در بین گردشگران است. علت نام گذاری بام سبز، به علت وجود آب و هوای معتدل و مزارع چای از بالای شیطان کوه است. زیبایی‌های لاهیجان به بام سبز خلاصه نمی‌شود. لاهیجان لقب عروس گیلان را بی سبب نگرفته است. از امکانات تفریحی بام سبز می‌توان به شهربازی، تله کابین احرار و آبشار شیطان کوه اشاره کرد.

آبشار دودوزن یکی دیگر از آبشارهای زیبای استان گیلان است. این آبشار در منطقه کوهستانی سیاهمزکی قرار دارد. ارتفاع این آبشار حدود ۵۴ متر است. در این منطقه علاوه بر این آبشار، پوشش جنگلی انبوه و رودخانه‌های پر جوش و خروش نیز وجود دارد.

 


تالاب بین المللی انزلی نیز یکی از زیباترین تالاب‌های ایران است. در تالاب انزلی انواع لاله‌های دریایی، نیلوفر آبی و نیزارها وجود دارند. در اوایل تیر ماه لاله‌های دریایی از آب بیرون می‌آیند و قایق سواری در این تالاب رونق پیدا می‌کند. در این تالاب، بیش از 100 نوع پرنده بومی و مهاجر و 50 نوع ماهی وجود دارد. لذت تفریح کردن و عکاسی در این تالاب با تماشای نیلوفرهای آبی و لاله‌های دریایی این منطقه را به یک جاذبه گردشگری در گیلان تبدیل کرده است.

دریاچه طبیعی کوموله در استان گیلان، از دیگر جاذبه‌های این شهر است. این دریاچه در حوالی شهر لنگرود قرار دارد که با دارا بودن سه آبگیر جداگانه میزبان پرندگان و آبزیان مهاجر است. در اطراف این دریاچه، شالیزارهای برنج و مزارع چای این دریاچه را چشم نواز تر کرده است. همچنین امکانات تفریحی مثل قایق سواری یا رستوران‌ها، این دریاچه را به مقصدی خوب برای تفریح تبدیل کرده است. کومله در فاصله 10 کیلومتری از دریا قرار گرفته است. آدرس دقیق‌تر این دریاچه در ۴ کیلومتری لنگرود می‌باشد.

 

 

جواهر دشت، دشتی زیبا و وسیع در پهنه قله سماموس هست. در اوایل دشت جواهر دشت، آستانه مبارک نقره عباس، میزبان کسانی است که با دو هدف زیارت و سیاحت به این منطقه آمده‌اند. هوای پاک و دیوارهای سنگی، زمین‌های کشاورزی نشان از آرامشی غیرقابل‌توصیف دارد. جواهر دشت مجهز به آب‌لوله‌کشی نیست و مردم باید آب شرب خود را از چشمه‌های داخل روستا تهیه کنند. جواهر دشت، در رودسر واقع‌شده است.

 

از بهترین و زیباترین ساحل‌های ماسه‌ای ایران می‌توان به ساحل چمخاله اشاره داشت. چمخاله با دارا بودن امکانات مناسب خود، موفق شده تا گردشگران بی‌شماری را به سمت خود بکشاند. بعد از بندر انزلی، چمخاله دومین قطب توریستی گیلان است. این جاذبه در سال ۱۳۹۰ به‌عنوان بهترین ساحل استان گیلان معرفی شد.

تمامي حقوق اين سايت برای آژانس یزد مهر نوین محفوظ است