مشهد

شهرمشهد، مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در شمال‌ شرقی کشور ایران قرار دارد و دومین شهر پرجمعیت کشور به‌حساب می‌آید. از اصلی‌ترین دلیل جهانی بودن شهرمشهد، وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) می‌باشد. شهرمشهد سالانه پذیرای 32 میلیون زائر داخلی و 1 میلیون زائر خارجی می‌باشد. این شهر با نام پایتخت معنوی ایران نیز شناخته می‌شود. 
یکی از مکان‌های تاریخی با زیبایی معماری منحصربه‌فرد در شهرمشهد، مسجد گوهرشاد است. این مسجد واقع در جنوب حرم امام رضا (ع) می‌باشد. این اثر توسط گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ ساخته‌شده است. کاشی‌کاری‌های بی‌نظیر این مکان، از شگفتی‌های معماری دوره تیموری به شمار می‌رود. قدمت تاریخی مسجد گوهرشاد و نزدیک بودنان به حرم باعث شده است تا این  مسجد پربازدید‌ترین مسجد ایران محسوب شود .

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی این شهر آرامگاه پیر پالان‌دوز است. شیخ محمد عارف یکی از شخصیت‌های معنوی و علمی بزرگی بوده، اما وی به شغل پالان‌دوزی (پاره‌دوزی) نیز مشغول بوده است. علت نام‌گذاری این مکان به ‌پیر پالان‌دوز هم‌شغل او بوده است. آرامگاه پیر پالان دوز به علت داشتن معماری چشم‌نواز خود زبان زد شده است. این اثر با کاشی‌کاری‌های زیبا و نقش‌های هندسی منحصربه‌فرد تزیین‌شده است. به همین دلیل هر رهگذری را وسوسه می‌شود تا لحظاتی را در آن  فضای پر از نقش و نگار بگذراند. هم‌اکنون این آرامگاه در خیابان نواب صفوی شهرمشهد واقع است.

موزه آستان قدس رضوی یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی شهرمشهد است. این موزه یکی از بزرگ‌ترین موزه‌ها در ایران هست. در طول شش قرن بناهای تاریخی آن نشان‌دهنده معماری ایرانی اسلامی در این کشور می‌باشد. این موزه در داخل حرم امام رضا (ع) قرار دارد که در آن از دست خط ائمه اطهار گرفته تا فرش‌هایی با قدمت ۲۵۰۰ سال، به نمایش گذاشته می‌شود. از دیگر محتویات این موزه گنجینه تمبر و اسکناس، گنجینه سلاح‌های سرد و گرم، گنجینه ظروف و گنجینه نجوم و ساعت می‌باشد. این موزه دارای بخشی به نام ساختمان موزه فرش هم می‌باشد. آثار اهدایی استاد فرشچیان نیز گوشه‌ای دیگر از این مجموعه می‌باشد.


 


از دیگر جاذبه‌های طبیعی مشهد، گردشگاه طرقبه می‌باشد. یک منطقه ییلاقی که با طبیعت زیبای خود در بین گردشگران و مسافران معروف است. طرقبه همچنین به دلیل وجود معماری بومی و منحصربه‌فرد خود یکی از جاذبه‌های دیدنی خراسان رضوی می‌باشد. این شهر علاوه بر داشتن جاذبه‌های طبیعی و معماری شامل جاذبه‌های تفریحی هم می‌باشد. از مناطق دیدنی طرقبه می‌توان به چشمه عسل، باغ‌وحش، مجتمع سوارکاری ارشاد، پارک سنگی نصوح آباد و پیست اتومبیل‌رانی اشاره کرد. روستای طرقبه در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.


دهکده شاندیز شهرمشهد، یکی از پربازدید‌ترین مناطق ییلاقی این استان است. این منطقه باوجود آب‌وهوای متعادل خود و درختان سر به فلک کشیده‌اش، هر مخاطبی را به خود جذب می‌کند. دره‌های باصفا و رودخانه‌های پرآب نیز دلیلی بر این طبیعت بی‌نظیر است. شاندیز همچنین شامل آرامگاه شیخ حافظ ابردهی، درخت بید شاندیز، رستوران‌های پدیده و ارم می‌باشد. این منطقه زیبای پرطرفدار در ۳۸ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

از دیگر مناطق دیدنی این شهر، ده سرخ روستایی کوهپایه‌ای با آب‌وهوای بی‌نظیرمی باشد. علت نام‌گذاری آن نیز وجود خاک سرخ‌رنگی که دران منطقه بوده است. طبق روایت معتبر روستای ده سرخ محلی بوده که امام رضا (ع) در مسیر حرکت خود از شهر نیشابور به توس در آن نماز به‌جا آورده‌اند. گفته می‌شود که آنجا آبی برای وضو نبوده است که حضرت با دستان مبارک خود زمین را می‌کنند و ازآنجا به‌قدری آب می‌جوشیده که آن حضرت و هر که با آن حضرت بوده وضو گرفتند. جالب است بدانید اثر آن جوشش تا امروز پابرجاست. نام این چشمه، زمزم رضوی است. از این چشمه به‌عنوان شفا و تبرک بهره می‌گیرند و تاکنون موجب شفای بیماران زیادی شده است. این مکان در ۴۵ کیلومتری مشهد قرار دارد.


از مکان‌های به نام و دیدنی شهر مشهد، آرامگاه فردوسی است. آرامگاه این شاعر و حکیم همواره موردتوجه دوستداران فرهنگ و هنر بوده است. این مکان زیبا در باغی وسیع و باصفا در شهر توس قرارگرفته است. در حال حاضر این اثر شامل تندیس فردوسی، کتابخانه و موزه هست. معماری داخلی آرامگاه او دربرگیرنده نقش‌های سنگی از داستان‌های و سروده‌های فردوسی و دیگران است. این اثر در شهر توس واقع می‌باشد.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری خراسان می‌توان به منطقه‌ای بی‌نظیر در طبیعت به نام ارتکند اشاره کرد. این جاذبه گردشگری با ترکیبی از کوه و جنگل و آبشار مخاطبان زیادی را مجذوب خود می‌کند. در این مسیر از چند مجموعه پرورش ماهی و شالیزارهای برنج دیدن می‌کنید. همچنین از حالت نیمه جنگلی این منطقه که گیاهان و درختان انبوهان را تشکیل می‌دهند، عبور می‌کنید. باوجوداینکه ارتکند در ۱۱۰ کیلومتری مشهد وجود دارد، ولی بسیاری از مسافران شهر مشهد به این اثر سری می‌زنند.

 


 

در بین آبشارها و جاهای دیدنی مشهد، یکی از زیباترین منطقه‌های گردشگری آبشار قره‌سو واقع در مشهد است. دلیل نام‌گذاری آن نیز وجود سنگ‌های سیاهی می‌باشد که در کف رودخانه قره‌سو وجود دارد. در درهٔ قره‌سو آب‌وهوای ییلاقی و طبیعت زیبایی وجود دارد که باعث جذابیت این منطقه شده است. آدرس این آبشار در 160 کیلومتری مشهد می‌باشد.

 

 

 

تمامي حقوق اين سايت برای آژانس یزد مهر نوین محفوظ است