وان ترکیه

شهر وان ، در ‏شرق کشور ترکیه قرار گرفته است. شهر وان ‏با جمعیتی حدود با 400 هزار نفر یکی از شهرهای تاریخی و زیبای ترکیه است. بیشتر توریست های این شهر را گردشگران فرهنگی و بازرگانان سراسر دنیا تشکیل می دهند. بیشتر گردشگران خارجی شهر وان را ‏کشورهای آلمان، کره جنوبی و ایران تشکیل می دهند .  قلعه وان روی یک بلوار 100 متری در نزدیکی ساحل دریاچه قرار گرفته است . دریاچه وان ، بزرگترین دریاچه در ترکیه است . این دریاچه در شرق این کشور در منطقه وان واقع شده است. این دریاچه یکی از بزرگترین دریاچه های اندوره در جهان است. خروجی اصلی از حوضه توسط یک فوران آتشفشانی باستانی مسدود شده است. اگرچه این منطقه زمستان های بسیار سخت دارد اما آب دریاچه به دلیل شوری زیاد هرگز یخ نمی زند.

غذاهای محلی شهر وان شامل غذاهای متنوعی از قبیل کوروت آسی ، ciger kofte (جگر کبدی ) ، تاندوری ، ماهی و برنج با گیاهان و آلو سرخ شده است. صبحانه های ون مشهور هستند و از پنیر ، گوجه فرنگی ، خیار ، نان ، کایماک (کرم لخته شده آسمانی) فرنی سنگین ، روغن مربای کره و زیتون و البته معروف ون هانی تشکیل شده اند.

از زیباترین مکان های ترکیه کاخ ایشاک پاشا است. ایشاک پاشا ، فرماندار عثمانی استان ، این کاخ را در قرن هفدهم میلادی با ترکیبی از سبک های معماری بنا کرد. در نزدیکی آن می توانید برج آرامش یک پادشاه اروارتایی را ببنید. در ادامه گردش خود  میتوانید به روستای اوزنگلی ، در 25 کیلومتری شرق بروید . مکانی که تصور می شود کشتی نوح در آن لنگر انداخته است و حتماً دسر محلی دسر (پودینگ نوح) را امتحان کنید . تاتوان، شهری در انتهای غربی دریاچه وان قرار گرفته است و مرکز منطقه ای با همین نام در استان بیتلیس در شرق ترکیه واقع شده است.

شهر وان حدود 96000 نفر جمعیت دارد. تاتوان با کشتی قطار در 96 کیلومتری دریاچه وان به آن وصل شده است . شهرون از 250 کیلومتر ساخت راه آهن در زمین های کوهستانی جلوگیری می کند. این یک مسیر کم ظرفیت است که با افزایش ترافیک راه آهن مناسب جایگزین می شود.

میتوانید در ساحل دریاچه وان در اسکله در حالی که مشرف به زیبایی دریاچه هستید چای بنوشید . در اسکله پیک نیک داشته باید . می توانید ماهی های محلی دریاچه وان را صید کنید. یک پارک بزرگ نیز مکان مناسبی برای تماشای غروب خورشید در دریاچه است .

از مهمترین اماکن باستانی در داخل و اطراف شهر وان میتوان به Altintepe ، Kaleci ، و Yoncatepe Necropolis و تیلکیتپه ، Karagunduz و تپه های Dilkaya اشاره نمود. مساجد بارتولومایس ، آلتینساک و لیم و هفت کلیسا علاوه بر مساجد Husrev Pasa ، Kaya Celebi و Izzettin Sir نیز از مکانهای مذهبی هستند که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

تمامي حقوق اين سايت برای آژانس یزد مهر نوین محفوظ است